در این مقاله سعی شده مسافرت خارجی را از منظر هزینه نگاه کنیم و فهرستی از کشورها به شما ارائه دهیم که بتوانید با هزینهای مناسب یک تعطیلات نوروزی رویایی در آن کشور داشته باشید.


برترین ها: تعطیلات نوروز برای بسیاری از ما بهترین زمان ممکن برای مسافرت کردن است. با توجه به مشغلههای زیاد همهی ما در این دوره و زمانه شاید کمتر زمانی مانند تعطیلات نوروز باشد که بتوانیم همراه دوستان و خانواده به مسافرتهای اندکی طولانیتر فکر کنیم.
حجم تعطیلات نوروزی این اجازه را به شما میدهد تا از مسافرتهای ۳، ۲ روزه به شهرهای دور وبر محل زندگیمان بگذریم و در صورت مهیا بودن شرایط، سفر به کشوری دیگر را تجربه کنیم. در این مقاله سعی شده مسافرت خارجی را از منظر هزینه نگاه کنیم و فهرستی از کشورها به شما ارائه دهیم که بتوانید با هزینهای مناسب یک تعطیلات نوروزی رویایی در آن کشور داشته باشید.
ترکیه
حالا دیگر خیلی وقت است که شهرهای مختلف کشور ترکیه تبدیل به مقصدی محبوب برای ما ایرانیها شده است. البته این محبوبیت به هیچ عنوان تصادفی نیست و عواملی، چون عدم نیاز به گرفتن ویزا، هزینه مناسب بلیط هواپیما و هتل، کم بودن بعد مسافت و نزدیکی فرهنگی تنها برخی از دلایل تبدیل شدن ترکیه به محبوبترین مقصد سفر تفریحی برای ما ایرانیهاست. توجه داشته باشید که عدم نیاز به اخذ ویزا علاوه بر حذف اتلاف وقت و دوندگی، ۵۰۰ هزار تومان صرفه جویی در هزینه را به دنبال خواهد داشت.
استانبول
شهری بسیار زیبا که احتمالا برای ذائقهی هر توریستی پاسخی درخور و مناسب خواهد داشت. شما میتوانید وقت خود را به بازدید از جاذبههای تاریخی، گردشگری و تفریحی بگذرانید و یا از طبیعت زیبای استانبول در آغاز بهار لذت ببرید. موزهی حاجیه صوفیا، کلیسای کورا و شهر قدیم استانبول تنها برخی از جاذبههای بی نظیر استانبول است.
کوشی آداسی
شهری ساحلی با آب و هوای بسیار مناسب و هزینههای نه چندان زیاد. کوشی آداسی از بسیاری جهات به آنتالیا شبیه است، اما از نظر هزینه، سفر شما به کوشی آداسی بسیار ارزانتر از آنتالیا تمام خواهد شد.
آنکارا
آنکارا با وجود اینکه پایتخت کشور ترکیه است، اما در طی فصول پر گردشگر بسیار خلوتتر از شهرهای دیگر ترکیه است. پس اگر ترجیح میدهید تعطیلات عیدتان را درمیان انبوه گردشگران نگذرانید، با توجه به شلوغ بودن اکثر شهرهای کشور ترکیه، میتوانید به سفر به آنکارا فکر کنید.

آذربایجان
آذربایجان دیگر کشور دور و بر ایران است که اگر قصد مسافرت خارجی ارزان در تعطیلات نوروزی را دارید، باکو ارزانترین شهر کشور آذربایجان میتواند گزینهی خوبی باشد. البته لازم به ذکر است که سفر به باکو نیاز به ویزا دارد. اما جای نگرانی نیست. با صرف ۳ روز زمان و هزینهای حدود ۴۰۰ هزار تومان احتمالا بدون مشکل خاصی موفق به اخذ ویزای باکو خواهید شد. باکو از منظر فرهنگی، بافت تاریخی و مهندسی شهری تا حد زیادی به شهرهای ایران شبیه است و در صورت تصمیم به گذراندن تعطیلات در کشور آذربایجان احتمالا به هیچ وجه احساس غربت به سراغتان نخواهد آمد.

دبی، امارات
شاید ازدیدن نام شهری پر زرق و برق، چون دبی در این لیست تعجب کنید، ولی باید بدانید سفر به دبی جزء مسافرتهای ارزان جنوب شرق آسیا به حساب میآید. سفر به دبی در تعطیلات نوروزی این مزیت را دارد که، چون با توجه به جغرافیای خاص امارات در بیشتر زمان سال گرما آزار دهنده خواهد بود، دما و آب و هوای مناسب دبی در این زمان از سال تعطیلات لذت بخشی برای شما خواهد ساخت. دبی همچنین علاوه بر دیدنیهای بی شمارش شهری مناسب برای خرید کردن است. تقریبا تمام برندهای معروف دنیا در هر زمینهای در دبی شعبه و نمایندگی دارد و میتوانید از فستیوالهای خرید و تخفیفهای فوق العاده اش هم بهرهمند شوید.

صربستان
زمانی که مقدار هزینه مهمترین معیار انتخاب مقصد سفر باشد، صربستان یکی از بهترین کشورهای اروپایی برای سفری نوروزی است. این کشور زمانی به مقصدی وسوسه کننده تبدیل میشود که بدانیم چند وقتیست سفر به صربستان برای ما ایرانیها نیاز به ویزا ندارد و صرف این انتخاب یک صرفه جویی ۵۰۰ هزار تومانی به همراه خواهد داشت. شما در نوروز امسال احتمالا با صرف هزینهای ۳ میلیونی قادر به سفر به صربستان خواهید بود، کشوری زیبا در اروپای شرقی به پایتختی بلگراد که میتواند تجربهای متفاوت از سفر به کشوری اروپایی با هزینهای معقول برای شما بسازد.

آلبانی
دیگر کشور اروپایی لیست ما که میتوان با هزینهای معقول و مناسب ترتیب یک سفر نوروزی به آن جا را داد. آلبانی از نظر بسیاری از گردشگران نسخهی بسیار ارزانتر یونان و ایتالیا به حساب میآید. اگر به آلبانی سفر کردید، پایتخت آلبانی یعنی شهر تیرانا را فراموش نکنید. در خیابانهای زیبای تیرانا قدم بزنید و از معماری ساختما ن.ها و کلیساها لذت ببرید.
آلبانی چه از منظر معماری و چه زبان و فرهنگ تحت تاثیر تمدنهای مهمی، چون امپراطوری روم، امپراطوری عثمانی و امپراطوری مجارستان قرار دارد و این چند صدایی و تنوع فرهنگی اسباب لذت بیشتر شما را مهیا خواهد ساخت. در سراسر آلبانی به هاستلها یا مهمان خانههای بر خواهید خورد که با هزینهی معقول ۹ تا ۱۵ یورو محلی برای خواب و استراحت در اختیار شما قرار میدهند و به طور کلی هزینهها در آلبانی به نسبت یک کشور اروپایی بسیار ارزان است.

پکن، چین
چین از جملهی آن معدود کشورهایی در دنیاست که مهم نیست شما در کجا زندگی میکنید، اگر به سفر فکر کنید قطعا چین با آثار تاریخی منحصر به فرد و طبیعت مسحور کننده اش یکی از گزینهها خواهد بود. همچنین در ایام نوروز میتوانید از آب و هوای پکن لذت ببرید و فرصت اقامت در هتلهای ارزان قیمت پکن، بازدید رایگان از مکانهای دیدنی، و شرکت در فستیوالهای خاص پکن را داشته باشید. همچنین میتوانید برای کاهش هزینههای سفری تان از تورها هم استفاده کنید.

تایلند
تایلند از جمله کشورهاییست که در ۱۰ سال اخیر رشد بسیار زیادی در جذب مسافران و گردشگران ایرانی داشته است. شاید بهتر باشد ذهنیتتان را راجع به تایلند تغییر دهید چرا که جزیره ها، سواحل، جنگل ها، حیات وحش و به طور کلی طبیعت تایلند بدون شک نفس را در سینهی شما حبس خوهد نمود و مطمئن باشید از انتخابتان پشیمان نخواهید شد.
بازدید از معابد و آثار معماری و شاهکارهای هنری، جزایر عجیب و غریب و طبیعت و حیوانات منطقه گرمسیری و البته تنوع فوق العاده غذایی (غذاهایی که عمدتا بسیار ارزان است) همه و همه باعث خواهد شد سفری خاطره انگیز داشته باشید. فراموش نکنید که تایلند ار جمله ارزانترین کشورهای آسیایی برای سفر به شمار میرود.

هندوستان
اگر سفر به شهرهای داخلی ایران برایتان یکنواخت و خسته کننده شده و از طرفی قصد یا توانایی فراهم کردن مقدمات یک سفر خارجی اعیانی و لاکچری را ندارید، هندوستان انتخاب مناسبی است.
در حین گذراندن زمان سفرتان در هندوستان احتمالا حتی برای لحظهای حوصله تان سر نخواهد رفت. فرهنگ غنی و متنوع مردم، پوشش گیاهی و طبیعت خارق العاده (تنوع طبیعی گسترده این کشور از بیابانها گرفته تا سواحل گوا و رشته کوههای هیمالیا را شامل میشود) و معابد و صومعهها و ساختمانهایی که هرکدام میتواند خاطراتی فراموش نشدنی برای شما بسازد. به طور کلی و با توجه به خوابگاهها و متلهایی که در سرتاسر هند وجود دارد، سفر به هندوستان را میتوان این گونه توصیف کرد: آسان، ارزان و مملو از خاطرات سحرآمیز.
منبع: samtik، nabzema